Natura zamknięta w szkle to ostatnio bardzo popularny temat i niezwykle ciekawy pomysł na samodzielne stworzenie wyjątkowej dekoracji. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci, aby wykonać piękny dodatek do swojego mieszkania.

Rośliny umieszczone w szkle idealnie wpasują się do każdego rodzaju mieszkania. Możemy umieszczać je w starych słoikach, okrągłych, szklanych kulach czy w butelkach. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz pomysłowości. Należy jednak pamiętać, że potrzebne będą do tego odpowiednie rodzaje roślin oraz dodatki, które pozwolą nam utworzyć idealną kompozycje. Plusem takiego rozwiązania jest to, że możemy wykorzystać stare, niepotrzebne słoiki, butelki czy inne szklane elementy. Poza tym rośliny w domu zawsze poprawiają wystrój całego wnętrza.

Do stworzenia tej wyjątkowej dekoracji można wykorzystać duży słój, prostokątne lub okrągłe akwarium czy inne szklane pojemniki. Ważne, by były one przezroczyste oraz szczelne. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze roślin, przede wszystkim musimy zadbać o to, by bez problemy dały się umieścić w szklanym wnętrzu.

Sprawdź ofertę Czakos.pl – importera artykułów dekoracyjnych

https://czakos.pl/

 

Czego potrzebujemy?

Oprócz szklanego słoja będziemy potrzebować żwirek, ozdobne kamyczki, węgiel aktywny ziemię, rośliny i inne elementy ozdobne, które wybierzemy według własnego uznania. Wszystkie elementy można zakupić w kwiaciarni czy w sklepach z dodatkami do domu. Ciekawym dodatkiem będzie również mech, który można umieścić samodzielnie w szklanym pojemniku lub jako dodatek do zamieszczonych tam roślin.

Jeśli chodzi o wybór roślin to należy pamiętać, że muszą one spełniać konkretne wymogi. Nie możemy zdecydować się na wszystko, jednak nie zmienia to faktu, że wybór jest ogromny. W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów roślin, które nadają się do umieszczenia w szklanych słojach. Należy również pamiętać, że wybierając różne rodzaje roślin powinniśmy wiedzieć, że musza one być do siebie dopasowane pod względem pielęgnacji i uprawy.

Krok po kroku

Pierwszym krokiem jest umieszczenie na spodzie warstwy węgla kamiennego, który chroni rośliny przed bakteriami oraz grzybami. Niekiedy dodaje się również – na sam spód – warstwę keramzytu ogrodniczego, który ma za zadanie odprowadzać nadmiar wilgoci. Kolejną warstwą będzie ziemia – jej ilość zależy od tego, jak duży jest słój i jakie rośliny zamierzamy umieścić. Ważne, by były one umieszczone stabilnie. Następnie umieszczamy rośliny – warto zadbać o to, by otwór był na tyle duży, by swobodnie umieścić w słoju wybrany rodzaj roślin.

Na koniec możemy wypełnić całość mchem, który dostaniemy w sklepach ogrodniczych, a także w kwiaciarniach. Wyłożenie nim podłoża nada całości pięknego efektu. Dodatkowo możemy posypać go małymi, ozdobnymi kamyczkami i innymi dodatkami – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Ostatnim krokiem będzie podlanie całości oraz odpowiednie zabezpieczenie. Pamiętaj, że wodę należy lać po ściankach, a nie bezpośrednio na rośliny. Częstość podlewania i pielęgnacja zależy w dużej mierze od rodzaju roślin.