Polacy, jak zresztą większość Europejczyków raczej niechętnie odwiedzają wszelkiej maści lekarzy, szczególnie dotyczy to osób w młodszym wieku. Wyjątek stanowi tutaj stomatologia, w końcu zęby stosunkowo często się psują, co wiąże się z dużym bólem, na który może zaradzić jedynie dentysta.

Większość Polaków może korzystać z darmowej opieki medycznej, dostępne są też prywatne kliniki stomatologiczne. Która opcja będzie dla nas bardziej opłacalna?

Komu przysługuje darmowy dentysta?

Stomatologia w bardzo szerokim zakresie dostępna jest całkowicie za darmo, w końcu zęby są wizytówką naszej twarzy, dlatego też powinny się dobrze prezentować. Aby móc korzystać z darmowego pakietu NFZ w tym zakresie musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Bezwarunkowo są w nim objęte osoby, które nie ukończyły 18 roku, życia, jak również renciści, emeryci oraz studenci do lat 26. Dorosłe osoby muszą samodzielnie zadbać o ubezpieczenie, na szczęście w przypadku zatrudnionych na umowę o pracę koszt ten ponosi pracodawca. Również coraz więcej umów zlecenie objętych jest obowiązkowym pakietem zdrowotnym, szczególnie dotyczy to dorosłych osób, które ukończyły 26 lat i nie mają innego źródła dochodu z tytułu umowy o pracę.

Szukasz dentysty? Wejdź na stronę sowiawola.pl – stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki i sprawdź ofertę

Zakres pakietu NFZ

Podobnie jak w przypadku innych specjalizacji, również stomatologia posiada zakres darmowych oraz odpłatnych świadczeń i zabiegów. Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne mogą wyleczyć każdy ubytek w zębie, również kanałowo. W tym drugim nie tylko sam zabieg, ale także znieczulenie będą refundowane. Ubezpieczenie pokrywa również wypełnianie ubytków, w przypadku zębów przednich za darmo otrzymujemy plomby w kolorze białym, natomiast inne zęby można za darmo wypełnić szarym kompozytem. Za nowoczesne, światłoutwardzalne plomby musimy dodatkowo zapłacić według cennika klinik. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego możemy też raz do roku wybrać się na odkamienianie zębów, jest to zabieg zalecany w każdym wieku. Niestety, zabiegi ortodontyczne czy wstawianie implantów pokrywamy z własnej kieszeni – natomiast wyrywanie zęba nie jest dodatkowo płatne.

Prywatny gabinet

Skoro większość najpopularniejszych zabiegów można w całości pokryć z ubezpieczenia zdrowotnego, dlaczego prywatna stomatologia ma się w naszym kraju tak dobrze? Niestety, w niemalże każdym mieście na wizytę do dentysty przyjdzie nam czekać co najmniej miesiąc. Oczywiście w razie nagłego bóli zęba możemy być przyjęci poza kolejnością, jednak nikt nie da nam gwarancji, że dentysta nas przyjmie. Z kolei w prywatnym gabinecie stomatologicznym możemy zostać przyjęci praktycznie „od ręki” już na drugi dzień.

Ceny zabiegów są stosunkowo wysokie, jednak biorąc pod uwagę fakt, że jednego zęba leczymy średnio raz na dekadę, to wiele osób decyduje się na takie koszty. Rozwiązaniem pośrednim między gabinetem prywatnym a publiczną lecznicą, będzie leczenie zębów w tym pierwszy, pokrywając koszta z naszego ubezpieczenia. Bardzo dużo dentystów prywatnych ma podpisaną umowę z NFZ, kolejki u nich są przeważnie dwa razy krótsze.