Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z odkurzacza? Co może być przyczyną? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat i dowiecie się jak temu zapobiec.

Odkurzanie to jedna z podstawowych czynności wykonywanych podczas sprzątania. Niestety często bywa tak, że mimo pozbycia się zabrudzeń z podłogi w powietrzu pozostaje nieprzyjemny zapach. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka i nie zawsze wynika to z tego, że odkurzacz jest bardzo stary. Istnieją również sposoby, aby w łatwy i szybki sposób zniwelować problem nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza. Zanim jednak przejdziemy do zastosowania któregoś z nich należy najpierw znaleźć przyczynę.

Na co zwrócić uwagę?

Szukając przyczyny wydobywania się nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza zwróćmy uwagę na powierzchnię, którą czyścimy. Możliwe, że to dywan stracił swoją świeżość i powoduje pojawianie się tego problemu. Warto zatem zadbać zacząć od wyczyszczenia poszczególnych powierzchni za pomocą środków czyszczących. Dobrym rozwiązaniem może być posypanie dywanu lub wykładziny sodą oczyszczoną i pozostawienie jej na noc. W ten sposób wchłonie ona większość zapachów z danej powierzchni.

Najczęściej jednak problem tkwi w samym odkurzaczu. I nie ma tutaj znaczenia czy odkurzacz jest nowy czy stary. Bardzo często może to wynikać po prostu z zanieczyszczeń, które gromadzą się we wnętrzu sprzętu. Przede wszystkim zadbajmy o regularne zmienianie worka na śmieci. Pamiętajmy, że to główne źródło wydobywania nieprzyjemnych zapachów w trakcie sprzątania. Zalegające resztki jedzenia czy inne odpady mogą rozkładać się we wnętrzu worka i stanowić przyczynę problemu z zapachem.

Zwróćmy również uwagę na pozostałe części odkurzacza. Poszczególne elementy takie jak rura czy filtr również mogą mieć wpływ na wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu. Często może dochodzić do ich zanieczyszczenia, co jednocześnie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem podczas odkurzania. Poszczególne elementy odkurzacza powinny być regularnie czyszczone.

Sposoby na nieprzyjemny zapach

Jeśli właściwe wyczyszczenie odkurzacza oraz wymiana worka nie pomagają to możemy wypróbować innych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie olejków eterycznych, którymi możemy skropić worek lub filtr znajdujący się w odkurzaczu. Dzięki temu uzyskamy świeży, naturalny odświeżacz powietrza. Warto zdecydować się na olejek miętowy lub sosnowy – posiadają one działanie antybakteryjne i odkażające. Podobnie zapach cytrynowy czy lawendowy. Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością olejków, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego.

Zamiast olejków możemy wypróbować również sposób ze wciągnięciem do odkurzacza pokruszonej laski cynamonu lub ziaren kawy. Można umieścić je również w filtrze. Oczywiście jednym ze sposobów jest zakup specjalnych saszetek zapachowych, które się wciąga odkurzaczem. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład. Niektóre mogą działać drażniąco, szczególnie dla osób ze skłonnościami do alergii.