Czy warto zdecydować się na świetlówki kompaktowe? Gdzie najlepiej je umieszczać? Czy to dobra alternatywa dla tradycyjnych żarówek? Jakie są ich wady i zalety? Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji na ten temat.

Świetlówka kompaktowa to rodzaj lampy fluorescencyjnej o małym kształcie. Najczęściej przybierają one kształt litery u lub spirali. W porównaniu do zwykłych żarówek świecą dłużej i są energooszczędne, co sprawia, że często są wybierane. Warto jednak poznać podstawowe zasady ich użytkowania zanim zdecydujemy się na zakup. Kupując taki rodzaj żarówek powinniśmy wziąć pod uwagę takie parametry jak moc i czas świecenia, a także inne ważne właściwości żarówek energooszczędnych.

Ten rodzaj oświetlenia może posiadać różne wielkości oraz kształty i zazwyczaj daje się dopasować do tradycyjnych gwintów. Świetlówki kompaktowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w domach, jak i w większych pomieszczeniach, taki jak np. sklepy czy hale przemysłowe. Należy pamiętać, by nie umieszczać świetlówek w zamkniętych kloszach bez wentylacji. Ważna jest również kwestia ich utylizacji. Ten typ oświetlenia posiada w swojej budowie rtęć, która może być dla nas niebezpieczna.

Zalety świetlówek

Jedną z głównych zalet świetlówek kompaktowych jest kwestia oszczędności. Zużywają znacznie mniej energii w porównaniu do zwykłych żarówek. Przy właściwym użytkowaniu zakup świetlówek bardzo szybko może się zwrócić. Poza tym obecnie ceny tego rodzaju żarówek stają się coraz niższe.

Plusem jest również duża wytrzymałość oraz odporność na przegrzanie. Ich czas pracy jest znacznie dłuższy. Warto jednak pamiętać, że częste zapalanie i gaszenie może powodować szybsze zużycie żarówek tego typu. Poza tym posiadają one dosyć długi czas rozświetlania po włączeniu zasilania.

Błyskawiczny kontakt, szybka przesyłka, ogromny wybór – zobacz asortyment sklepu E-klosz.pl

Kolejną ważną zaletą jest to, że żarówki kompaktowe cechują się niską jaskrawością powierzchni świecącej, a także mniejszą zależnością strumienia świetlnego od napięcia zasilającego. Poza tym posiadają one szeroką gamę kolorów – dostępne są w wielu barwach oraz poziomach światła.

Wady świetlówek

Warto również zapoznać się z wadami tego rodzaju oświetlenia. Niestety świetlówki kompaktowe mogą być niebezpieczne oraz szkodliwe dla środowiska. Zawierają rtęć, która jest metalem ciężkim, dlatego też nie możemy zużytych żarówek wyrzucać do śmieci. Zatrucie rtęcią może powodować wiele różnych nieprzyjemnych konsekwencji.

Świetlówki kompaktowe migają co może być niezdrowe dla naszych oczu. W przypadku lepszej jakości żarówek miganie jest niezauważalne, co nie znaczy, że organizm tego nie zauważa. Dlatego też lepiej nie umieszczać żarówek w miejscu, w którym przebywamy przez długi czas.

Strumień świetlny żarówki jest uzależniony od temperatury otoczenia, co może powodować trudności. Przy zbyt niskiej temperaturze zapłon świetlówki może być utrudniony. Stosowanie tego typu światła w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do zmniejszenia jego wydajności oraz czasu użytkowania.