Na rynku istnieje szereg instytucji, które mają w swojej ofercie pożyczki pod zastaw nieruchomości. Jest to bardzo popularna oferta, z której korzysta bardzo duże grono Polaków. Pożyczkę pod zastaw nieruchomości możemy pobrać zarówno w instytucjach parabankowych, bankowych, jak i w SKOK-ach.

Aczkolwiek nawiązanie umowy  w tych rozbieżnych miejscach różni się nie tylko stopą oprocentowania, jak również wymaganiami, jaki potrzeba spełniać, aby taką pożyczkę otrzymać. Otóż jeżeli chodzi o instytucje parabankowe i o jej wymagania formalne. To nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymagań. Nie potrzeba w związku z tym przedstawić żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu i o zarobkach. I tutaj powinna zapalić się czerwona lampka. Bowiem trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego te instytucje nie wymagają przedstawiania tych informacji.

Otóż chodzi tutaj nie o dobro klienta, lecz o dobro własnej firmy. Gdyż osoba, która powzięła takie zobowiązanie umowne, nie była w stanie jego uregulować. A prowadziło to tragicznych skutków w sytuacji materialnej i życiowej takiego człowieka. Często taka osoba była skazana na łaskę osób najbliższych, bądź przytułków. Gdyż jedynie schronienie, jakie miała zostało jej odebrane. A jak nie trudno się domyślić, nikt bogaty takich pożyczek pod zastaw nieruchomości nie brał, szczególnie z instytucji parabankowych.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości w Konsorcjum Finansowym – zobacz

W związku z tym pożyczki takie były swoistym rodzajem koła ratunkowego, a jak powszechnie wiadomo tonący brzytwy się chwyta. W roku 2017, a dokładniej 22 lipca 2017 roku została wprowadzona Ustawa o kredycie hipotecznym, która wyraźnie mówi, iż pożyczkę pod zastaw nieruchomości może leżeć wyłącznie w gestii banków i SKOK-ów. Tak więc parabanki zostały całkowicie wykluczone z tej kwestii.

Uregulowania ustawowe

Powyżej wspomnienia ustawa zabrania instytucją parabankowym udzielanie pożyczek pod zastaw nieruchomości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które z pewnością uchroni większość Polaków przed błędem swojego życia, ponieważ pożyczki taki były niczym innym jak lichwą. Od tej pory zobowiązania takie mogą oferować wyłącznie banki i SKOK-i. Otóż, aby nawiązać takie zobowiązanie potrzebne jest złożenie stosownego wniosku, które bank, bądź SKOK dokładnie weryfikuje. We wniosku takim uwzględnia się dokładne informacje o:

– danych osobowych

– nieruchomosci

– kwocie zobowiązania

– zatrudnieniu

– dochodach

Nie ma więc możliwości, iż osoba bez środków do życia będzie mogła takie zobowiązanie z bankiem nawiązać. Kryteria te zostały w odpowiedni sposób obostrzone, tak aby chronić potencjalnego klienta przed bankructwem. Kolejnym atutem tegoż uregulowania jest to, że pieniądze wynikające z takiej umowy mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, tak więc banku nie interesuje na co przeznaczymy kwotę uzyskaną z tegoż zobowiązania. Aczkolwiek bank może zażyczyć sobie dokładnej wyceny owej nieruchomości, wycena taka musi zostać wykonana przez profesjonalny organ do tego przeznaczony. W związku z tym wycena mieszkania wyniesie około 400 złotych, a wycena domu może wynieść nawet do tysiąca złotych.